FitPAWS balanční čočka má tvar disku, který je z jedné strany hladký s výbornými protiskluzovými vlastnostmi a z druhé strany pokrytý měkkými bodlinkami. Díky jednoduchému ventilu je možné snadno měnit úroveň nafouknutí čočky a s tím i náročnost cvičení a charakter balance. Bodlinkatý povrch aktivuje receptory na tlapkách a vede psa k aktivaci klenby prstů, od které se pak dále odvíjí i zpevnění celé končetiny.
My v Dogfitness.cz čočky používáme ve dvou oblastech. Tou první jsou targetová cvičení, která vedou k vědomé práci s končetinami. Společně se změnou nastavení končetin je i páteř vedena do mírného záklonu a mírného či hlubokého předklonu. Na začátku pracujeme se zcela vyfouklou nebo středně nafouklou čočkou. Velikost čočky volíme dle velikosti psa. Malá plemena psů pracují na malé čočce (průměr 36 cm) v pozicicíh přední, všechny 4 a zadní tlapky na čočce. Střední a velká plemena psů pracují na velké čočce (průměr 56 cm) v pozici přední, všechny 4 i zadní tlapky na čočce, případně na malé čočce (průměr 36 cm) v pozici přední nebo zadní na čočce. Takové cvičením je vhodné i pro štěňátka nebo psy začátečníky.
Do druhé oblasti využití se pouštíme až s pokročilými psy, kteří již mají střed těla ošetřený a posílený programy na míči. Teprve pak si dovolíme čočku více nafouknout. Balance je cirkulární a velice dynamická. Z toho důvodu je třeba mít psa před prací vždy rozcvičeného. Dále pak tvoříme dynamické sestavy cviků, kdy volně kombinujeme malé a velké čočky, což nám umožní zahájit práci se specifickými svalovými skupinami. Kombinujeme čočky s targety v rámci posilování s vlastní vahou těla psa (semináře Dogfitness II + III).
Velká čočka (průměr 56 cm) se tak akorát vejde na stůl The Klimb a obzvláště rádi ji díky tomu stavíme pokročilým psům na šikmé plochy.
Bezpečnostní tipy
Vhodnost použití balanční čočky hodně zvažujeme u psů s valgickou postojovou vadou předních či zadních končetin (kravský postoj či vybočená zápěstí). Vypouklý tvar středně nafouklé a nafouklé čočky končetiny psa vede do podpory této vady. U takových psů doporučujeme klasickou čočku nahradit jinými typem balančních pomůcek (FitPAWS Mini Bones nebo Flexiness TwinDisc) nebo ji používat zcela vyfouklou či mírně nafouklou. Se štěňátky pracujeme pouze se zcela vyfouklou nebo jen mírně nafouklou čočkou až do doby fyzické dospělosti. I u dospělých pejsků bez postojové vady doporučujeme v rámci jednoho tréninku na zcela nafouklé vypouklé čočce zařadit cviky, které kompenzují vnější rotacím zápěstí a kotníku a asymetrickou zátěž prstů.
Je třeba dát pozor na povrch, ze kterého pes na čočku nastupuje i na který z čočky sestupuje. Vřele doporučujeme povrch s protiskluzovou úpravou (třeba Evičku). Běžné lino, parkety či plovoucí podlaha nejsou vhodné. Dbejte také na to, aby místo kde cvičíte, samotná čočka ani tlapky psa nebyly mokré. Většinu cviků provádíme s rozvičeným psem. Po celou dobu cvičení je třeba dbát na to, aby pes cvičení zvládal. Třes a vibrace svalů nás vždy vedou ke snížení náročnosti cvičení. Stejně tak dbáme na správné držení těla po celou dobu cvičení.
Průměr velké čočky je 56 cm, průměr malé čočky je 36 cm.